صحراگرد: بین‌المللی شدن جشنواره مستند می‌تواند موجب ارتقاء کیفی مستندسازی شود

صحراگرد: بین‌المللی شدن جشنواره مستند می‌تواند موجب ارتقاء کیفی مستندسازی شود

صحراگرد: بین‌المللی شدن جشنواره مستند می‌تواند موجب ارتقاء کیفی مستندسازی شود

دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، اردیبهشت 1402 برگزار می‌شود.

 

در همین زمینه،‌ حمیدرضا صحراگرد مدیر شبکه رادیویی تهران با اشاره به نقش مهم و راهبردی اعتمادسازی رادیو و مخاطبان گفت: رادیو به عنوان قدیمی‌ترین رسانه، ارتباط صمیمی و خاصی با مخاطبانش دارد. با وجود ورود رسانه‌های تصویری به زندگی مردم و توسعه رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی در یک دهه اخیر، اما رادیو همچنان ارتباط گرم خودش را با مخاطبان حفظ کرده و به عنوان رسانه‌ای فراگیر و قابل اعتماد نقش‌آفرینی می‌کند، از همین رو رادیو می‌تواند با تقویت تعامل دوسویه با مخاطبان و انجام ماموریت‌هایش در حوزه اطلاع‌رسانی به لحظه و دقیق، آگاهی بخشی درست و پیگیری مطالبات مردم در ارتقاء سرمایه اجتماعی موثر باشد.

 

وی افزود: مستند یکی از ساختارهای تاثیرگذار در برنامه سازی محسوب می شود که اگر از کیفیت لازم در تولید برخوردار باشد می تواند علاوه بر جذب مخاطب، جریان ساز هم باشد. بنابراین تولید مستندهای رادیویی با توجه به بهره مند نبودن از عنصر تصویر، بسیار پیچیده تر و سخت است  و در واقع مستندساز رادیویی علاوه بر شناخت لازم از ویژگی های ساختار مستند باید درک بالایی از تولید محتوا در رسانه های صدا پایه نیز داشته باشد، به همین دلیل برای تقویت جریان مستندسازی در رادیو اولین و مهم ترین راهکار تربیت مستندساز رادیویی با ارائه آموزش های اکادمیک و تجربی است، انتخاب سوژه های مناسب، برگزاری جشنواره های موضوع محور ایجاد انگیزه در مستندسازان و همچنین حمایت مالی از طرح های مستند رادیویی از جمله دیگر راه کارهای تقویت مستند سازی در رادیو است.

 

مدیر رادیو تهران در خصوص نقش جشنواره ها در هم افزایی های رادیویی افزود: به طور قطع جشنواره ها میدان مهمی برای رقابت سالم و تخصصی برنامه سازان و هنرمندان عرصه رسانه است. برگزاری جشنواره ها علاوه بر کمک به معرفی آثار فاخر تولید شده، می تواند برای مستندسازان انگیزه ایجاد نماید و انگیزه تولید اثر منحصر به ارتقاء کمی و کیفی برنامه سازی خواهد شد. البته در برگزاری جشنواره ها و داوری آثار باید از آسیب هایی که می تواند منجر به بی انگیزگی برنامه سازان شود پیگیری کرد. همچنین  ماهیت اصلی و یکی از مهمترین اهداف برگزاری جشنواره ها درکنار رقابت، برنامه ای فراهم کردن فرصت تعامل مدیران و برنامه سازان و هنرمندان واشتراک گذاری دیدگاه ها و نقطه نظرات کارشناسی ایشان است که می تواند موجب هم افزایی شبکه های رادیویی و هم گرایی برنامه سازان و مخاطبان شود.

 

مدیر شبکه رادیویی تهران خاطر نشان کرد: در سالیان گذشته جشنواره های متنوع و متعددی در بخش رادیو برگزار شده که هر کدام جنبه های مثبت و نقاط ضعفی را داشته اند. پس از سپری شدن دوره همه‌گیری ویروس کرونا و آغاز مجدد فعالیت جشنواره‌ای شاهد برگزاری چند جشنواره موضوع محور و ساختار محور در رادیو هستیم. اگرچه تنوع موضوعی جشنواره‌ها می‌تواند امکان رقابت برای تولیدات بیشتری را فراهم کند اما به نظر می‌رسد برای برگزاری جشنواره‌های رادیویی در ابتدا باید یک دبیرخانه دائمی در معاونت صدا شکل بگیرد و همه جشنواره‌ها و شبکه‌های رادیویی ذیل این دبیرخانه و با ماموریت و هدف محص فعالیت نمائید، به طور کلی اگر جشنواره‌های رادیویی روی ریل درست قرار بگیرد به طور قطع شاهد شکوفایی تولیدات رادیویی در ساختارهای جذاب و موثر خواهیم بود.

 

حمیدرضا صحراگرد ادامه داد: برای ارتقاء جایگاه رادیو چه در درون سازمان و چه در خارج از سازمان اقدامات مختلف و متنوعی باید انجام پذیرد که یکی از این اقدامات برگزاری جشنواره تولیدات رادیویی است. البته کمیت و کیفیت برگزاری جشنواره ها، هدفمند بودن جشنواره و شیوه برگزاری و بسیار از موارد دیگر در این تاثیرگذاری موثر است استقرار دبیرخانه متمرکز برای جشنواره‌ها و مشارکت در برگزاری با سازمان‌ها و نهادهای مختلف و همچنین استفاده از توان و ظرفیت مردمی در برگزاری جشنواره ها از جمله اقداماتی است که می تواند جایگاه رادیو را ارتقاء دهد.

 

وی در ادامه افزود :برای ترویج مستندسازی در رادیو می بایست ساختار مستند در تعهدات تکلیفی شبکه ها جایگاه خود را پیدا کند و در کنار آن شبکه های رادیویی باید استعدادهای موجود در این بخش را کشف و زمینه فعالیت مستندسازان قوی و کارآمد را در شبکه ها فراهم نمائید. برگزاری دوره های آموزشی تخصصی مستندسازی رادیویی برای ارتقاء توان برنامه سازان و همچنین اجرای برنامه ها و سیاست های انگیزشی برای مستندسازان می تواند بسیار موثر باشد.

 

مدیر شبکه رادیویی تهران خاطرنشان کرد : یکی از حوزه های مهم کشف استعداد در مستندسازی برگزاری جشنواره‌های مستند و ارزیابی آثار ارسالی است. البته برای تحقق بهتر کشف استعداد می بایست جشنواره ها در موضوعات و ساختارهای متنوع و با فراخوان عمومی در بخش های حرفه ای و آماتور برنامه ریزی شود و هیات داوران جشنواره استعدادهای بالقوه را شناسایی و معرفی نماید. ضمنا یکی از حوزه های بروز و ظهور استعدادهای مستندسازی به ویژه در بخش رادیو در مراکز استان صدا و سیما وجود دارد که باید به نحو شایسته مورد توجه قرار گیرد.

 

صحراگرد در پایان افزود: بین المللی شدن جشنواره مستند از جهاتی می تواند موجب ارتقاء کیفی مستندسازی شود اما این کافی نیست، برگزاری کارگاه های عملیاتی با حضور مستند سازان برتر داخلی و خارجی و همچنین برگزاری جلسات نقد مستند با حضور کارشناسان و برنامه سازان خبره نیز می ‌واند به ارتقای کیفی مستندسازی به ویژه در رادیو کمک کند.

 

پایان پیام/