انسیه شمس‌اللهی: برگزاری جشنواره‌های رادیویی در بین برنامه‌سازان پویایی ایجاد می‌کند

انسیه شمس‌اللهی: برگزاری جشنواره‌های رادیویی در بین برنامه‌سازان پویایی ایجاد می‌کند

انسیه شمس‌اللهی: برگزاری جشنواره‌های رادیویی در بین برنامه‌سازان پویایی ایجاد می‌کند

انسیه شمس‌اللهی که از اواخر سال 1390 وارد رادیو شده میگوید: من از طریق جشنواره استعدادیابی «جوانه» با رادیو آشنا شدم. این جشنواره آماتوری و غیرحرفه‌ای بود که در آن شرکت کرده و در بخش تهیه‌کنندگی برنده شدم. در جشنواره مذکور حدود هفت هزار نفر شرکت کرده بودند که از بین آن‌ها 26 نفر انتخاب شدند و 13 نفر که در هر بخش از آن توانسته بودند مقام اول و دومی را از آن خود کنند، می‌توانستند در باشگاه رادیویی جوان فعالیت خود را آغاز کنند.

 

وی ادامه می دهد: دوره تهیه کنندگی را در باشگاه رادیویی جوان گذراندم و تقریبا این دوره آموزشی شامل عناوین شغلی مختلف بود و اساتید به ما PSA آموزش دادند. پس از آن در باشگاه رادیو کار کردیم و خروجی کارها از آنتن رادیو جوان پخش می‌شد، آن موقع در ازای کاری که انجام می‌ دادیم ، حقوق نمی گرفتیم. بعد ما وارد رادیو جوان شدیم .از آن ۱۳نفر ، ۵نفری  که بالاترین نمره ها را گرفته بودند، مشغول کار شدیم.آن موقع من دانشجوی کارشناسی فیزیک بودم و هنوز درسم تمام نشده بود.

 

وقتی از او می‌پرسم فیزیک چه ارتباطی با رادیو دارد می‌گوید: همیشه به تئاتر و سینما فکرمی‌کردم نه رادیو و تلویزیون و خیلی اتفاقی وارد رادیو شدم. توسط یکی از دوستان با جشنواره آشنا شدم و پیشنهاد کرد در جشنواره شرکت کنم. حتی نمی‌دانستم آخراین جشنواره، علاقمندان وارد رادیو می‌شوند و فقط چون علاقمند شده بودم، کار ارائه دادم. دو سال بعد معاونت صدا دوره تهیه‌کنندگی برای ما به مدت شش ماه برگزار کردند و کار را به طور جدی همان موقع در کنار تهیه کننده ها و پیشکسوتان این حوزه در رادیو جوان آغاز کردم. سال ۱۳۹۸ وارد رادیو نمایش شدم و بعد همکاری خودم را با رادیو صبا ادامه دادم.

 

او که در حال حاضر تهیه‌کننده برنامه‌ای «سیاه سفید» که یک نمایش سیاه بازی رادیویی است و «آشپزی مامان پز» که با خانم رابعه مدنی بازیگر، ضبط می‌شود، ادامه داد: برای ضبط این برنامه به خانه ایشان می‌روم و با هم آشپزی می‌کنیم و او آنچه را که از دستور پخت‌های قدیمی یاد گرفته را برای مخاطبانمان بازگو می‌کند. فرم این برنامه مستند نمایشی است.

 

او درباره برنامه «نوجوانانه» می‌گوید: با چند نفر از نوجوانان که در رادیو صبا تست صدا داده بودند،  برنامه را می‌چرخانیم. موضوع برنامه در خصوص مسائل نوجوانان است و آن‌ها محتوای برنامه را تولید می‌کنند. برنامه نویسنده و مجری ندارد و همه کاره نوجوانان هستند. این برنامه را پنجشنبه‌ها ضبط می‌کنیم که همان روز ساعت  ۸ صبح وتکرار آن جمعه‌ها پخش می‌شود.

 

او ادامه می‌دهد: من در جشنواره‌های گذشته رادیو شرکت کردم به طوری که می‌توانم بگویم در جشنواره سیزدهم بین‌المللی تندیس بهترین برنامه تعاملی در بخش بین‌الملل، جشنواره چهاردهم بهترین PSA در بخش داخلی و جشنواره پانزدهم که اختتامیه آن را برگزار نکردند، در بخش UGC برنده شده بودم. همچنین دیپلم افتخار جشنواره Abu را در سال ۲۰۱۴ را در بخش برنامه‌های تعاملی گرفتم. عصبانی بودم از اینکه چرا اختتامیه جشنواره به این بزرگی برگزار نشد من آن اثر را دو بار ضبط کرده بودم و قالبی که داشت، جدیدترین قالبی بود که در دنیا و جشنواره Abu مطرح شده بود و اینکه چون قالب جدیدی بود آن جشنواره برای من حکم آموزش داشت و ساختارهای جدید را من از طریق جشنواره ABU و جشنواره بین‌المللی رادیویی خودمان یاد می‌گرفتم.

 

او تصریح می‌کند‌: به نظر من لغو شدن جشنواره بین‌المللی صدا یک عقب گرد و پس رفت است چون سطح این جشنواره با عقبه 14 سال برگزاری خیلی بالا رفته بود و درهمه ساختارهای برنامه‌سازی رقابتی در سطوح خیلی بالا اتفاق می‌افتاد که باعث رشد سطح برنامه‌سازی تهیه‌کننده‌ها و دیگر همکاران می‌ شد. همین جشنواره هم بخش مستند سازی داشت.

 

او ادامه می‌دهد: برنامه‌ای که برای جشنواره پژواک فرستادم، مستندی بود که روی آنتن رادیو صبا پخش می شد. مستند ماجرا که در مناسبت‌های مختلف با موضوعات مختلف تولید می شد.

 

شمس الهی در خصوص مستند «ماجرا» گفت: آن قسمتی که در جشنواره فرستاده شده بود ماجرای نیما بود که به مناسبت تولد نیما یوشیج ساخته بودم و موضوع آن درباره شعر نو و میزان مقبولیت آن بعد از صد سال در بین مردم بود. در ابتدا گزارشگر مستند ماجرا خانم لیلا علاقه‌مند بود و بعد از آن که به صورت روتین از شبکه پخش می‌شد و همچنان پخش می‌شود، مابقی گزارشگران شبکه با من همکاری دارند و بیش از یک سال است که این مستند از آنتن رادیو صبا پخش می‌شود.

 

او گفت: هنوز برای حضور دومین جشنواره پژواک فکر نکردم اما در این مدت مستندهای بسیاری ساختم و در آرشیو خود آن را به یادگار گذاشته‌ام.

 

این تهیه کننده رادیویی گفت: اساسا برگزاری جشنواره‌های رادیویی حرکتی خوب است چون در بین برنامه‌سازان پویایی ایجاد می‌کند اما پژواک برگزاری این جشنواره قالب‌های دیگر برنامه‌سازی را به حاشیه برده است.

 

او ادامه می‌دهد: به جز جشنواره،‌ عامل مهمی که باعث می‌شود ساختار مستند در رادیو پیشرفت کند، این است که نگاه مدیران و نگاه ساختارهای اداری به مستند ساز و قالب مستند هم تغییر کند، یعنی متوجه باشیم برنامه‌سازی که مستند می‌سازد، نوع کارش متفاوت از کسانی است که برنامه در قالب‌های دیگر تولید می‌کنند. مثلا مستندساز باید یک بخش پژوهشی خیلی جدی‌تر را انجام دهد ضمن اینکه در استودیو مستقر نیست و زمان زیادی را در خارج از استودیو وقت خواهد گذاشت و و زمان بیشتری را برای مدت زمان کمتر برنامه‌ای را که تولید می‌کند، باید وقت بگذاردت که اگر متوجه این مهم باشند، کلی از مسائل مستند سازی برطرف خواهد شد.

 

پایان پیام/