"اختیاریه" نامزد انتخابی هیات داوران جشنواره پژواک

"اختیاریه" نامزد انتخابی هیات داوران جشنواره پژواک

به گزارش ستاد اطلاع رسانی دومین جشنواره پژواک: مینا نیکانیک تهیه کننده رادیو تهران با اعلام این خبر گفت: برنامه "اختیاریه" در بخش مستندهای مستمر در جشنواره رادیویی پژواک نامزد انتخابی هیات داوران شده است، این باعث خوشحالی بنده است، چون این سری مستندها صرفا برای شرکت در جشنواره ساخته نشده و این اثر به صورت روتین روی آنتن شبکه رادیویی تهران می رود.

وی ادامه داد: اختیاریه نام برنامه ای که در قالب مستند با تشکیل یک تیم شکل گرفت و از آبان ۱۴۰۰ به صورت مستمر از شبکه رادیویی تهران پخش می شود. برای شرکت در بخش مستندهای مستمر باید تاریخ پخش حداقل ۱۲ مستند را که طی سه ماه از آنتن پخش شده را به دبیرخانه جشنواره ارائه می دادیم که البته برای اختیاریه که بیش از دو سال قدمت دارد، تعداد زیادی نبود.

نیکانیک خاطرنشان می کند: به نظر من ساخت مستند رادیویی از سخت ترین قالب های برنامه سازی است، زیرا که مراحل کار بسیار دشوار است. در ابتدا سوژه یابی و ایده پردازی برای پرداخت به موضوع یکی از پر چالش ترین بخش های کار است. ضبط یک مستند گاهی ساعت ها طول می کشد. شما تصور کنید پنج تا ده ساعت صدا ضبط می کنید و باید در ادیت و تدوین نهایتا به  25 دقیقه کاهش پیدا کند.

نامزد انتخابی جشنواره پژواک با بیان توضیحات بیشتر درباره مستندش افزود: مستند اختیاریه شخصیت محور (پرتره) است که با هدف امید آفرینی تهیه و پخش می شود. این مستند داستان زندگی شخصیت های فرهنگی، اجتماعی، جامعه پزشکی، شهری، نابینان و معلولین و بسیاری از شخصیت های دیگر را با موضوعات سبک زندگی، آسیب های اجتماعی، خانواده، اعتیاد و غیره روایت می کند؛ با این شعار که تغییر و تحول در زندگی اختیاریه است.

تهیه کننده برنامه یادآور شد: ما در مستند اختیاریه با شنیدن داستان زندگی افراد  انگیزه و امید می گیرم. کسانی که با تلاش و اختیار خودشان تصمیم گرفتند متفاوت زندگی کنند و اثری خوش در زندگی باقی بگذارند. اختیاریه روزهای زوج ساعت 16:30 از شبکه رادیویی تهران موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز روی آنتن می رود.  

اختتامیه دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک دوشنبه  18 اردیبهشت در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار می شود.

انتهای پیام./