رهگذر: مستندسازی یکی از قالب‌های پر زحمت و زمان‌بر است

رهگذر: مستندسازی یکی از قالب‌های پر زحمت و زمان‌بر است

رهگذر: مستندسازی یکی از قالب‌های پر زحمت و زمان‌بر است

به گزارش ستاد خبری دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک؛ «نوشین رهگذر» داور دومین جشنواره پژواک که در بخش جهاد تبیین و هدایت فرهنگی ارزیابی آثار را بر عهده دارد، گفت: با توجه به ظهور فناوری‌های ارتباطی نوین و دیجیتال و رشد فزاینده رقبای اقماری در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، اما همچنان رادیو یک رسانه مرجع محسوب می‌شود و این جشنواره‌ها می‌توانند علاوه بر ارائه آثار و ایجاد فضای رقابتی بودن، آسیب شناسی حوزه کارکرد رادیو را نیز در دستور اهداف و ماموریت‌های خویش قرار دهند و در تقویت قرار گرفتن رادیو در مقام مرجعیت تاثیرگذار باشند.


وی با بیان راهکار‌هایی برای تقویت جریان مستندسازی در رادیو افزود: باید توجه داشت که ساختار‌های روایی و مستند و ... تنها کارکرد سرگرم کننده ندارند، بلکه بخش زیادی از فرایند تولید معنا را در جوامع امروزی بر عهده دارد. ارزش‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... از طریق محتوا‌هایی از این دست می‌تواند به گروه‌های مختلف مخاطب منتقل شود. آنچه موجب تقویت اینگونه برنامه‌ها در رسانه رادیو می‌شود؛ مخاطب شناسی، شناسایی منابع انسانی کارآزموده و با تجربه علاقه‌مند به این حوزه و ژانر برنامه سازی، لزوم استقرار تیم پژوهشی متمرکز در شبکه‌ها با توجه به اهداف و ماموریت‌های همسو با شبکه است. البته ریل‌گذاری موضوعی، محوریابی موضوعی، لزوم تیم ارزیابی متمرکز، تامین منابع مالی مکفی و ایجاد رقابت سالم و بانشاط بین برنامه سازان از دیگر مواردی است که می‌توان به آن‌ها اشاره کرد.


داور دومین جشنواره پژواک در پاسخ به این پرسش که چرا در رسانه رادیو به ساختار مستند کمتر توجه شده است؟ گفت: مستندسازی یکی از قالب‌های پر زحمت و زمانبر است و کمبود منابع مالی و سرمایه انسانی علاقه مند، مصمم و کم توجهی و ضعف آموزش از مهم‌ترین دلایل اقبال کم رادیو به این قالب جذاب و شنیدنی است. خوب نگاه کنیم تا خوب ببینیم، جذاب‌ترین و بکر‌ترین سوژه‌ها شاید در معرض نگاه باشند، اما دیده نشوند.


اختتامیه دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، ۱۸ اردیبهشت در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این جشنواره، احیای ساختار و ارتقای جایگاه مستند در برنامه‌های رادیویی و آموزش و بازآموزی مهارت‌های مستندسازی رادیویی است.


پایان پیام/