مجتبی تونه‌ای: رشد آثار را نسبت به نخستین جشنواره احساس می‌کنم

مجتبی تونه‌ای: رشد آثار را نسبت به نخستین جشنواره احساس می‌کنم

مجتبی تونه‌ای: رشد آثار را نسبت به نخستین جشنواره احساس می‌کنم

دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، اردیبهشت 1402 برگزار می‌شود.

 

در همین رابطه «مجتبی تونه‌ای» داور دومین جشنواره رادیویی پژواک که آثار بخش ویژه را داوری می‌کند، با بیان ارزیابی آثار ارسالی گفت: آثار ارسالی شرکت کنندگان عمدتا در یک سطح است، به جز چند اثر که از خلاقیت و نوآوری در کار برخوردار بود. آثار جشنواره‌ای باید با دقت بیشتری ساخته شود و از فرم جذاب و محتوای متعالی برخوردار باشد.

 

وی با اشاره به ملاک های داوری آثار افزود: نوآوری در فرم، پژوهش در محتوا، ارائه جذاب، تناسب با نیاز جامعه امروزی و مخاطب بیشتر مد نظر بنده بود.

 

تونه‌ای با پاسخ به این پرسش که آثاری به دست شما رسیده که به دلیل ویژگی های ساختاری یا شنیداری هنوز در ذهن شما ماندگار شده باشد؟ گفت: برخی آثار توجه برانگیز و حاکی از تامل تهیه کننده و پختگی کار بود و سوژه خوب و زاویه نگاه مطلوبی برای پردازش انتخاب شده بود.

 

داور این دوره از جشنواره با اشاره به اینکه چه پیشنهاداتی به برگزارکنندگان این دوره از جشنواره یا شرکت‌کننده‌ها دارید افزود: صرف برگزاری جشنواره کافی نیست، شناسایی استعدادهای خلاق و بهره‌گیری از هوش و توانمندی آنها در تولید برنامه‌های رادیویی باید انجام شود. نباید با اتمام جشنواره همه چیز تمام شود، اتفاقا پایان جشنواره، آغاز مسیری دیگر است برای باشگاه مستندسازان رادیو، دورهمی آنها، شنود آثار برتر مستند جهانی و دست بکار شدن آنها برای تولیدات بومی هر شبکه.

 

وی معتقد است: همینطور که شبکه رادیویی نمایش داریم، می‌شود هر شبکه گروه مستند داشته باشد.گروه فعال و پویا تا سایر برنامه سازان هم از تجربه منتخبان جشنواره استفاده کنند.

 

داور این دوره از جشنواره با بیان اینکه برگزاری کلاس ها و دوره های آموزشی در ارتقا و رشد آثار بی تاثیر نبوده است، افزود: رشد آثار را نسبت به دوره های پیشین احساس می کنم، اما باید تولیدکنندگان با آثار مستند جهانی هم آشنایی داشته باشند. اگر آموزش های کارگاهی استمرار داشته باشد، یقینا منجر به تولیدات فاخر در ساختار و محتوا خواهیم بود.

 

تونه ای با پاسخ به این پرسش که ویژگی یک داور منصف بویژه در اینگونه جشنواره ها چیست؟ گفت: داورها معمولا منصف اند، چون خودشان سالها برنامه سازی و سالها داوری کرده اند . قرار نیست به کسی ظلم شود و انگیزه کشی صورت بگیرد. انصاف در داوری یعنی هر اثر متناسب با معیارهای مطلوب بود بالا بیاید و حتما داورها بر این باورند و بر همین مبنا قضاوت می کنند.

 

گفتنی است،‌ اختتامیه دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواک با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، 18 اردیبهشت 1402 در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار می‌شود.

 

پایان پیام./